Užitečné rady - dravci

OBECNÝ POSTUP CO DĚLAT, KDYŽ NAJDEME PORANĚNÉHO DRAVCE

 

Většina našich dravců je zákonem chráněna, a proto musíme nález takového poraněného zvířete hlásit.

Vždy je nutné se přesvědčit, zda-li ptáček opravdu potřebuje naši pomoc, zvláště, jedná-li se o mládě. Někdy stačí velmi málo a pomoc se může změnit spíše v utrpení. Vždy je lepší, když může mládě zůstat s rodiči, a to i v méně příznivých podmínkách.

Nalezená ptáčata na zemi zvedneme nejdříve na nejbližší vyvýšené místo (větev) a vyčkáme, matka je často nalezne a nakrmí.

Nevíme-li si rady, vždy zavoláme odborníkům, nejlépe ze záchranného centra, kterým přesně popíšeme situaci a  oni nám poradí, jak bychom měli dále postupovat.

Volně žijící živočichové se přirozeně bojí člověka, proto před ním utíkají. Zvíře, které se nechá chytit, je pravděpodobně nemocné či zraněné.

Nikdy nezapomínejme, že nemocné zvíře je vždy silně stresované, a jakýkoli zbytečný kontakt s člověkem je pro něj  jen navýšení stresu, někdy i život ohrožujícím.

Zraněné či nemocné zvíře vždy předejme odborníkům, ať už veterinárnímu lékaři či záchrannému centru. Nikdy se nesnažme o zvíře postarat doma a čekat na zlepšení jeho zdravotního stavu.

Když už zvíře chytíme, umístíme ho nejlépe do krabice, kde bude mít klid a přítmí, ale zároveň dostatek vzduchu. Poté opět raději volejme odborníkům.

Při odchytu vždy dodržujeme hygienu, po manipulaci si řádně umyjeme ruce, zabráníme jakémukoli kontaktu s dětmi či dalšími zvířaty, případně použijeme roušku.

NEJČASTĚJŠÍ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY U DRAVCŮ:

Zranění

 

Mezi nejčastější zranění určitě patří zlomeniny, jak křídel, tak končetin v různém rozsahu. Většina zlomenin je potřeba řešit operativně, jen některé lze řešit pouze zevní fixací. I přes veškeré úsilí je však nutné někdy přistoupit k amputaci končetiny. Dalším významným poraněním je střet dravce s dráty elektrického napětí či jiné pasti, které jsou pro jedince často smrtelné.


Bumblefoot

Dalším velmi častým problémem jsou tzv. otlaky na běhácích, v medicíně též ulcerativní pododermatitida. Tento problém vyžaduje lokální ošetření, celkovou antibiotickou léčbu a v neposlední řadě úpravu bidla.

 


Aspergilóza

Jedná se o onemocnění vzdušných vaků a plic projevující se dušením, hubnutím a často změnou hlasu. Původcem je plíseň Aspergilus spp, vyskytující se ve vlhkém a tmavém prostředí. Diagnostika se opírá o endoskopické vyšetření průdušnice a vzdušných vaků a odběr vzorků z těchto míst. Terapie je obtížná, často spojená s vedlejšími účinky.

 


Trichomoniáza

Onemocnění dutiny zobáku a volete, jehož původcem je prvok Trichomonas columbae (Bičenka holubí). Dravec se nejčastěji nakazí při zkrmování holubů. Vyskytuje se ve dvou formách. Slizniční forma napadá hlavně mladé ptáky a vytváří v dutině ústní a hrtanu drobné uzlíky. Orgánová forma postihuje všechny vnitřní orgány a projevuje se silným průjmem.


Kokcidióza

Kokcidie rodu Eimeria napadá trávicí trakt a dravci se mohou nakazit pozřením infikované potravy. Nakažený jedinec vylučuje trusem vajíčka tohoto parazita, čímž může nakazit další jedince. Onemocnění se projevuje řídkým zeleným průjmem, ve kterém se později může vyskytnout krev. Pták hubne, je ospalý, načepýření a ztrácí zájem o okolí.


Knemidokoptóza

Jinak také prašivina, svrab nebo vápenka. Roztoč Cnemidocoptes mutans napadá běháky a prsty a zavrtává se pod šupiny běháků. Na běhácích se následně vytváří bělošedé vápenaté povlaky, které napadeného ptáka svědí.


Dna

Jedná se o poruchu látkového metabolismu a poškození činnosti ledvin spojený s nedostatkem vitamínu A. V kloubech a okolí šlach se ukládají soli kyseliny močové, které způsobují bolest při pohybu. Ptáci mají oteklé klouby a vyhledávají nejméně bolestivé polohy (často vleže).

Buy Adipex Online carisoprodol